Rzym i Watykan

Jak dotrzeć do Rzymu? Samolotem

Wyjazd zaplanowaliśmy na tzw. „przedłużony”weekend majowy, czyli okres zdecydowanie przed szczytem sezonu. Do stolicy Włoch bez problemu można znaleźć dogodne połączenia tanimi liniami lotniczymi (my wybraliśmy Wizz Air – lot trwa ok 2 godziny :)) z Warszawy, Katowic, Krakowa i Wrocławia. Przy rezerwacji przelotu warto zwrócić uwagę, na którym lotnisku docelowo ląduje samolot (w Rzymie są dwa: Fiumicino i Campino – to położone jest nieco dalej od centrum). Cena przelotu zależy zawsze od terminu jaki wybierzemy i tego jaki limit bagażu chcemy ze sobą zabrać. Jeżeli chcecie podróżować ekonomicznie, to trzeba sprawdzać ceny i próbować zmieścić się w bezpłatnym bagażu podręcznym, który oferuje większość przewoźników. Bezpośrednio z lotniska w Rzymie odjeżdżają też pociągi, którymi dostaniemy się praktycznie do samego centrum. Podróż do wiecznego miasta zdecydowanie należy do tych szybkich i przyjemnych.

Apartament lub hotel w Rzymie 

Wybierając noclegi zazwyczaj szukamy apartamentów, nie hoteli i priorytetem jest dla nas lokalizacja. Zakwaterowanie znaleźliśmy na Booking.com, ale warto zawsze sprawdzić i porównać ofertę z Airbnb. Nasze lokum to: M&C San Pietro Basement House, koszt ok 3000 zł za dwie osoby, za tydzień. Miejscówka znajdowała się ok 2 minuty drogi od stacji kolejowej, na którą dojechaliśmy z lotniska i ok 10 minut spacerem od Placu Świętego Piotra. Poza mieszkaniem przez tydzień w piwnicy… polecamy, bo i tak większość dnia spędza się na mieście zwiedzając 🙂

Co warto zobaczyć w Rzymie i Watykanie?

Plac Św. Piotra

Plac jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na świecie. Położony w sercu Watykanu, otoczony przez imponujący kompleks budynków, z których najważniejszym jest Bazylika Św. Piotra. Został zaprojektowany przez Gianlorenza Berniniego w XVII wieku i od tego czasu stał się centralnym punktem spotkań dla katolików z całego świata. W centralnej części placu znajduje się obelisk, który pochodzi z czasów starożytnego Egiptu i został przetransportowany do Rzymu w I wieku n.e. Jest to jedno z najstarszych i najwyższych antycznych obelisków na świecie, mierzące około 25 metrów wysokości. Dodatkowo na placu Papież w każdą niedzielę, w południe odprawia Anioł Pański (warto przyjść wcześniej, bo trzeba przejść przez kontrolę bezpieczeństwa i jest bardzo dużo ludzi).

Bazylika Św Piotra

Do wejścia codziennie ustawia się kolejka turystów. Wejście do samej bazyliki jest bezpłatne, ale polecamy udać się tam w porze obiadowej, albo późno popołudniowej (przed wejściem przechodzi się kontrolę bezpieczeństwa). Świątynia imponuje architekturą z elementami zarówno renesansowymi, jak i barokowymi. Jej najbardziej charakterystycznym elementem jest kopuła zaprojektowana przez samego Michała Anioła. Wejście na nią jest dodatkowo płatne, ale warto ze względu na widok miasta i ogrodów Watykanu. Wejściówkę zarezerwujecie na GetYourGuide – tutaj. Wnętrze bazyliki zawiera wiele dzieł sztuki, w tym słynną Pietę autorstwa Michała Anioła. Jest to rzeźba przedstawiająca Marię trzymającą zmarłego Jezusa na kolanach. Pietà jest uważana za jedno z największych osiągnięć artystycznych Michała Anioła. Warto też zwrócić uwagę na grobowce papieży, w tym Jana Pawła II oraz Świętego Piotra.

Muzea Watykańskie i Ogrody Watykańskie

My zwiedzanie rozłożyliśmy sobie na dwa dni. Wejścia są oczywiście dodatkowe płatne i także z kontrolą bezpieczeństwa. Zalecamy rezerwować zwiedzanie online z chociaż kilkudniowym wyprzedzeniem, bo jest duże obłożenie (nawet poza szczytem sezonu). Zarezerwować możecie również w GetYourGuide lub na oficjalnej stronie Muzeum Watykańskiego. Wejścia możliwe są tylko z przewodnikiem (grupowe i indywidualne). W ramach wykupionego biletu zobaczyć można m.in.: Muzeum Pio-Clementino, Galerię Map, Muzeum Egipskie, Kaplice Pawłowa, Galerię Sztuki Nowoczesnej i oczywiście punktem kulminacyjnym jest wejście do Kaplicy Sykstyńskiej (pamiętajcie nie wolno tam robić zdjęć), gdzie znajdują się słynne freski Michała Anioła i gdzie odbywa się konklawe. Do kaplicy weszliśmy dwa razy, bo jest w cenie wejścia do muzeów i do ogrodów. Ogrody Watykańskie są rozległym kompleksem znajdującym się na terenie Pałacu Apostolskiego. Stanowią one zieloną oazę w sercu Rzymu i są jednymi z najpiękniejszych ogrodów na świecie. Znajdują się tu liczne fontanny, posągi, gaje oliwne, drzewa cytrusowe. Z przewodnikiem czas zwiedzania muzeów i ogrodów, to ok 3 godziny na każde. Jeżeli przyjechaliście do Rzymu na trochę dłużej ni 2-3 dni, to zdecydowanie warto rozłożyć sobie zwiedzanie Watykanu na dwa razy.

Koloseum i Forum Romanum

W przypadku tych dwóch atrakcji turystycznych wejściówki są płatne i także zalecamy rezerwacje online z małym wyprzedzeniem. Koloseum i Forum Romanum można zwiedzać bez przewodnika.

Koloseum znane jest również jako Amfiteatr Flawiuszów. Jest to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji w mieście oraz ważny symbol starożytnego rzymskiego imperium. Koloseum służyło głównie do organizowania walk gladiatorów, polowań na zwierzęta i innych widowisk rozrywkowych. Zostało ono wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest ważnym świadectwem techniki i architektury starożytnego Rzymu. Będą w stolicy Włoch koniecznie trzeba je zobaczyć. Rozmach nawet w jego obecnej formie robi wrażenie.

Forum Romanum również znane jest jako Forum Rzymskie. Było to serce polityczne, religijne i społeczne miasta, pełniące ważną rolę w życiu codziennym Rzymian. Miejsce spotkań, handlu, sądów, ceremonii religijnych i politycznych oraz różnorodnych wydarzeń społecznych. Na jego obszarze znajdowały się liczne budynki publiczne, świątynie, sklepy, kolumny, łuki triumfalne i pomniki. Dziś stanowi ono ważny zabytek archeologiczny. Odsłania bogate dziedzictwo starożytnego Rzymu.

Zamek Świętego Anioła

Zamek został pierwotnie zbudowany jako grobowiec cesarza Hadriana w II wieku n.e. Początkowo znany był jako Mausoleum Hadriana. Budowla miała być miejscem spoczynku dla cesarza i jego rodziny. Z czasem, w kolejnych wiekach, zamek przekształcał się i był wykorzystywany na różne sposoby. W późnym średniowieczu stał się warownią obronną. Zostały dodane fortyfikacje, mury i inne elementy obronne, aby chronić papieży i mieszkańców Rzymu przed zagrożeniami. W XV wieku był też rezydencją papieży, którzy zbudowali specjalny korytarz łączący go z Bazyliką Św. Piotra w Watykanie. Obecnie Zamek Świętego Anioła pełni funkcję muzeum i atrakcji turystycznej. Wnętrze  jest udostępnione dla zwiedzających, którzy mogą podziwiać jego różnorodne sale, korytarze, tarasy i galerie. Wejście do Zamku Św. Anioła jest płatne.

Fontanna di Trevi

Ogólnodostępna dla wszystkich turystów, bez opłat. Należy jednak pamiętać, że nie wolno do do niej wchodzić…ale można wrzucać monety na szczęście. Z ciekawostek: W samym 2016 roku z fontanny wyjęto sumę o łącznej wysokości ponad 1,5 miliona euro!!! Barokowa „perełka” znajduje się na placu przed Pałacem Quirinale, który jest oficjalną rezydencją prezydenta Włoch. Fontanna stała się również popularna dzięki filmom, takim jak „La Dolce Vita” Federico Felliniego, w którym znalazły się legendarne sceny zanurzania się w niej. Dzięki swojej pięknej architekturze i romantycznemu charakterowi, Di Trevi jest jednym z najważniejszych zabytków w Rzymie i ważnym punktem turystycznym, który przyciąga miliony odwiedzających każdego roku.

Pozostałe miejsca i zabytki, które warto zobaczyć w Rzymie

Schody Hiszpańskie – prowadzą z Placu Hiszpańskiego do kościoła Trinità dei Monti. Mają 138 stopni i należą do najdłuższych oraz najszerszych w Europie.

Panteon – świątynia dedykowana wszystkim bogom rzymskim.

Piazza Navona – historyczny plac, który zachował swój oryginalny kształt i charakter z czasów starożytnego Rzymu. Otoczony kawiarniami, restauracjami i sklepami tworzy atmosferę tętniącego życiem miejsca.

Galeria Borghese – znajduje się w pięknym parku Villa Borghese i jest domem dla imponującej kolekcji dzieł sztuki, zarówno starożytnej, renesansowej i barokowej. Ze względu na swoje ograniczone rozmiary, Galeria Borghese wpuszcza tylko ograniczoną liczbę osób na raz, dlatego wizyta wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Campo di Fiori  – plac targowy i miejsce egzekucji – spłonął tam na stosie uznany za heretyka filozof Giordano Bruno).

Co dobrego zjeść w Rzymie?

Cacio e Pepe – proste i pyszne danie, w którym spaghetti jest składane z startym serem pecorino romano i dużą ilością świeżo mielonego pieprzu. To jedno z najbardziej charakterystycznych dań rzymskiej kuchni.

Pizza al Taglio – rzymska pizza na kawałki, znana również jako „pizza na wagę”. Możesz wybierać spośród różnych rodzajów pizzy, które są krojone na kawałki i sprzedawane na wagę. To świetny wybór na szybki i smaczny posiłek w ciągu dnia.

Suppli – to popularna przekąska rzymska, która składa się z krokiecików z ryżu, nadziewanych serem mozzarella i często z dodatkiem sosu pomidorowego. Są one panierowane i smażone, tworząc chrupiącą przekąskę.

Pyszne włoskie lody i kawa to obowiązkowe must try kiedy jest się w stolicy Włoch (należy pamiętać, że Włosi kawę z mlekiem piją tylko do południa, a potem jedynie espresso).

Aperol Spritz – składa się z Aperolu (likieru na bazie ziół), prosecco i wody gazowanej, podawany z plasterkiem pomarańczy. Jest idealnym orzeźwiającym napojem do picia w ciepłe dni.

Czy warto odwiedzić Rzym i Watykan?

Rzym to jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Kolebka historii, kultury i cywilizacji europejskiej. W połączeniu z Watykanem stanowi jedno z największych skupisk dzieł sztuki na m2 😉 Piękna pogoda, malownicze widoki, monumentalna architektura i pyszne jedzenie, to przepis na idealny wyjazd i kwintesencja włoskiego dolce vita. Jeżeli ktoś się waha i zastanawia, czy warto, to zdecydowanie polecamy i mówimy, że warto. Wieczne miasto czeka na Ciebie!

Zaplanuj swoją podróż do Rzymu i Watykanu już teraz!

Sprawdź opcje atrakcji i zakwaterowania w Rzymie i Watykanie!

TripNavigo to portal podróżniczy i poradnikowy. Przeczytaj recenzje z podróży, rekomendacje, znajdź hotel lub apartament, wynajmij samochód. Zaplanuj z nami swoją kolejną podróż!