Wyspa Pag w Chorwacji – kompleksowy przewodnik

Wprowadzenie do wyspy Pag

Chorwacka wyspa Pag, położona w północnej części Adriatyku, zachwyca turystów swoim unikalnym urokiem. To miejsce, które warto poznać nie tylko ze względu na malownicze krajobrazy, ale także bogatą historię i różnorodność atrakcji turystycznych. Pag, nazywany często księżycową wyspą (ze względu na swój surowy wygląd, brak roślinności, skaliste plaże i wzgórza), stanowi coraz częstszy cel podróży Polaków. Czy warto odwiedzić miasto i wyspę Pag?

Noclegi na wyspie lub w mieście Pag w Chorwacji

Jeżeli wybieracie się do Chorwacji, na wyspę Pag, warto skorzystać z popularnych serwisów rezerwacyjnych takich jak AirBnB czy Booking.com. Pod tym linkiem znajdziecie najciekawsze opcje noclegowe. Zapraszamy!

Księżycowa wyspa Pag

Wyspa Pag, znana również jako „księżycowa wyspa Chorwacji”, fascynuje nie tylko swoim pięknem, ale również niezwykłą historią. Pag słynie z tradycji solnictwa, wytwarzania koronek oraz wyjątkowej gastronomii.

Produkcja soli na wyspie Pag

Wyspa Pag słynie przede wszystkim z produkcji soli morskiej, której tradycja sięga wielu wieków. W mieście odnajdziecie muzeum – Stalna izložba solarstva, gdzie możecie podziwiać stare zdjęcia miasta, z czasu gdy produkcja soli była jednym z elementów kultury miasta. Zobaczycie tam również narzędzie i urządzenia do tego służące.

Atrakcje turystyczne na wyspie Pag

Wyspa Pag oferuje piękne kamieniste plaże, małe miasteczka i fenomenalny krajobraz, unikalny na skalę całej Chorwacji.

Co warto zobaczyć na wyspie Pag?

  1. Miasto Pag: Stolica wyspy to miejsce, gdzie historia i nowoczesność się splatają. Malownicze uliczki, stare kamienne budynki i urokliwe place sprawiają, że warto spędzić tu trochę czasu. Same miasteczko jest bardzo małe, jednak ma swój unikalny klimat. Mały plac w centrum, wokół którego kręci się życie wieczorne przyciąga do knajpek i restauracji rzesze turystów.

  2. Punkty widokowe w mieście Pag: Dla miłośników panoramy, istnieje wiele punktów widokowych, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki na Adriatyk i otaczające wyspy. Warto pojechać w środek wyspy, w stronę Simuni i stanąć na poboczu przy punkcie widokowym aby zobaczyć miasteczko z góry. Zobaczycie saliny, miasto i góry. Widok jest fenomenalny.

Co zwiedzać w okolicach Pagu?

Sama wyspa, dość długa w kształcie, nie oferuje zbyt dużo miejscowości o średniowiecznej zabudowie. Entuzjaści spacerów w murach zachowanych miast, znanych z innych części Chorwacji mogą być nieco zawiedzeni. Poza miastem Pag, nie znajdziecie tu innych urokliwych miasteczek (przynajmniej w naszej ocenie). Jest jednak szereg innych atrakcji na samej wyspie i w jej pobliżu, które musicie zobaczyć.

Kanion rzeki Zrmanja w Chorwacji

Kanion rzeki Zrmanja w Chorwacji to jedno z najbardziej malowniczych i fascynujących miejsc na mapie tego kraju. Położony w północnej Dalmacji, kanion przecina skaliste tereny, tworząc zapierające dech w piersiach krajobrazy. Rzeka Zrmanja, znaną z krystalicznie czystej wody, płynie przez głębokie wąwozy, otoczone wysokimi klifami porośniętymi bujną roślinnością. To idealne miejsce dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku, ponieważ oferuje możliwość spływu kajakiem po rwącej rzece, dostarczając niezapomnianych przeżyć w otoczeniu dzikiej przyrody chorwackiego krajobrazu. My trafiliśmy tam dopiero za drugim razem. Zresztą, sami zobaczcie zdjęcia jak to wygląda! Ponieważ wcale nie jest łatwo tam trafić, pozwólcie że pomogę – link do lokalizacji Google Maps.

Wyprawa z Lun do Rab

Będąc na Pagu za drugim razem mieliśmy również okazję wybrać się promem do Rab. W tym celu musieliśmy dojechać do położonej na północnym krańcu wyspy miejscowości Lun, a tam małą łodzią, )kierowaną nogą marynarza;) ), dotarliśmy do wyspy i miasta Rab.

Stolica wyspy, również nosząca nazwę Rab, to jedno z najpiękniejszych miast na Adriatyku. Jego średniowieczna starówka, otoczona kamiennymi murami, zachwyca wąskimi uliczkami, przytulnymi placami i historycznymi kościołami. Miasto jest znane również z unikalnej architektury, reprezentowanej przez charakterystyczne dzwonnice i wieże. Jeżeli będąc na Pagu pozostanie Wam nieco czasu – gorąco zachęcamy do tej wyprawy.

Most Maslenica

Maslenica Most to imponujący most na autostradzie A1 w Chorwacji. Znajduje się on w regionie Zadar, 15 km na północ od miasta Zadar, w miejscowości Maslenica. Most stanowi kluczowe połączenie między kontynentalną częścią Chorwacji a regionem Dalmacji.

Most Maslenica został otwarty dla ruchu w 2005 roku. Jego budowa była znaczącym wydarzeniem, ponieważ poprzedni most w tym miejscu został zniszczony podczas wojny w Chorwacji w 1991 roku. Nowa konstrukcja, o długości 377 metrów, umożliwia szybkie i sprawniejsze podróżowanie między północą a południem kraju, stanowiąc ważny element infrastruktury drogowej w Chorwacji. Zobaczcie jak wygląda! Moim zdaniem niczym nie ustępuje Mostowi Paskiemu.

Plaże na wyspie Pag

Pag charaketryzuje się kamienistymi plażami o fenomenalnych widokach. Nie wszystkie udało nam się zobaczyć, jednak poniżej wskazujemy te, które naszym zdaniem są najpiękniejsze i musisz je zobaczyć.

  1. Plaża Plaža Rozin Bok: położona za Bosaną, po wschodniej stronie miasta Pag. Bardzo niewielka ale kameralna plaża, na której często byliśmy sami (we wrześniu!) Widok z plaży na drugą stroną wyspy – fenomenalny.
  2. Plaża Ručica – położona na końcu wyspy, za miejscowością Metajna. Dojaze z miasta Pag zajmuje przeszło 40 min, ale jest to z pewnością najciekawiej położona plaża. W sezonie mocno oblegana, we wrześniu już jest dużo mniej turystów. Z plaży rozpościera się kapitalny widok na marsjański/księżycowy krajobraz pozbawiony roślinności.
  3. Plaża Girenica – położona na zachodnim brzegu wyspy Pag, za miejscowością  Kolan. Szerokie wybrzeże, sama plaża jest dość wąska, parking dodatkowo płatny (ja we wrześniu stanąłem na ulicy, ruchu tam wtedy nie ma wcale, podobnie jak turystów). Ze względu na brak innych ludzi – upodobaliśmy sobie to miejsce do ćwiczeń na SUPie.

Podsumowanie: Czy warto odwiedzić Pag?

Pag, wyspa o charakterystycznym i unikalnym krajobrazie, przyciąga coraz więcej turystów. Nam zdarzyło się odwiedzić ją już 2 razy, zawsze we wrześniu, kiedy turystów jest dużo mniej, a ceny wynajmu apartamentu bardziej przystępne. Ani razu nie zaskoczyła nas brzydka pogoda. Pag, miasto i wyspa, jest o tej porze roku dużo spokojniejsza niż najbardziej znane kurorty, takie jak Split, Trogir, Makarska czy Dubrownik. Jeżeli poszukujecie spokoju, relaksu na plaży, nie oczekujecie gwaru i dobrze poznaliście już resztę Chorwacji, to ten kawałek Chorwacji zrobi na Was z pewnością wrażenie. My na pewno tam jeszcze wrócimy:)

Zaplanuj swoją podróż na wyspę Pag w Chorwacji już teraz!

Sprawdź opcje atrakcji i zakwaterowania w Chorwacji!

TripNavigo to portal podróżniczy i poradnikowy. Przeczytaj recenzje z podróży, rekomendacje, znajdź hotel lub apartament, wynajmij samochód. Zaplanuj z nami swoją kolejną podróż!