Wiedeń – historyczna i kulturalna podróż w czasie

Stolica Austrii, to idealne miejsce na kilku dniowy wypad dla „miejskich podróżników”. Zapraszamy Was do przeczytania krótkiej recenzji z jednej z najpiękniejszych stolic państw Europy Środkowej.

Jak dotrzeć do Wiednia z Polski?

Dla nas najwygodniejsza była jazda samochodem. Kilka godzin komfortowej i szybkiej podróży samochodem (nam zajęło to ok 4 godziny) i byliśmy na miejscu. Oczywiście do stolicy Austrii można też dostać się samolotem z kilku miast z Polski oraz pociągiem. Nocleg bez problemu znaleziony z niewielkim wyprzedzeniem na Airbnb – ok. 20 minut spacerem od historycznego centrum miasta.

Apartamenty i hotele w Wiedniu

Na miejscu w Wiedniu znajdziecie wiele ciekawych opcji noclegowych. My standardowo korzystamy z AirBnB lub Booking.com. Pod tym linkiem znajdziecie najciekawsze miejsca noclegowe w Wiedniu. Zapraszamy!

Letnia rezydencja Habsburgów – Zamek Schönbrunn

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy, był Zamek Schönbrunn. To imponujące miejsce o bogatej historii. Spacerując po rozległych ogrodach, podziwialiśmy architekturę zamku i zabytkowe fontanny. Warto było przejść przez sale pałacowe, które zachwycały bogactwem detali i pięknem. Szczegóły dotyczące biletów, godzin otwarcia itp. na: https://www.schoenbrunn.at/en

Stare Miasto w Wiedniu

Po zwiedzeniu zamku udaliśmy się na Stare Miasto, aby poczuć klimat historycznej części miasta. Przechadzając się ulicami, zobaczyliśmy kolorowe kamienice, urokliwe kawiarnie (polecamy wstąpić do kawiarni/sklepu Julius Meinl), piękne kościoły (w tym charakterystyczną katedrę), ekskluzywne butiki i sklepiki z pamiątkami. To co zdecydowanie zwraca uwagę, to monumentalność miasta oraz jego czystość. Zdecydowana większość kamienic jest odrestaurowana, nawet poza ścisłym centrum. Zatrzymaliśmy się na obiad w jednej z tradycyjnych wiedeńskich restauracji, gdzie spróbowaliśmy lokalnych specjałów, takich jak Wiener Schnitzel – polecamy:)

Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu

Drugiego dnia skierowaliśmy się w stronę Muzeum Historii Sztuki. Znajdująca się tam kolekcja dzieł była imponująca – od obrazów po rzeźby i antyki. Spędziliśmy tam kilka godzin, odkrywając fascynujące historie związane z poszczególnymi eksponatami. Jeżeli ktoś interesuje się malarstwem i szeroko pojętą sztuką, to miejsce koniecznie trzeba odwiedzić. Można tam podziwiać prace takich mistrzów jak: Jan Vermeer, Peter Paul Rubens, Rafael Santi, Rembrandt, Tycjan, Hieronim Bosch czy Caravaggio. Szczegóły dotyczące biletów, godzin otwarcia itp. na: https://www.khm.at/

Pałac Belweder

Kolejnym punktem był barokowy Pałac Belweder (górny i dolny), gdzie zobaczyć można wystawę słynnych obrazów Gustawa Klimta (np. słynny „Pocałunek”). Szczegóły na: https://www.belvedere.at/en/visit

Po intensywnej pierwszej połowie dnia udaliśmy się na Plac Belwederski, gdzie znajduje się słynna kawiarnia Café Central. To historyczne miejsce, które było popularnym miejscem spotkań dla wielu znanych postaci kulturalnych. Posiedzenie przy kawie i deserze pozwoliło nam zrelaksować się i cieszyć atmosferą tego miejsca.

Opera Wiedeńska

Wieczorem postanowiliśmy przejść się po Operze Wiedeńskiej. Choć nie mieliśmy biletów na spektakl, sam budynek opery był imponujący zarówno od zewnątrz, jak i od środka. To było magiczne doświadczenie.

Wiener Prater

Ostatniego dnia naszej wycieczki udaliśmy (piechotą!!! ) się do Prateru – ogromnego parku rozrywki. Skorzystaliśmy z okazji, by przejechać się słynnym Wiedeńskim Kolejkarzem oraz odwiedzić inne atrakcje, takie jak diabelski młyn i karuzele. Oprócz atrakcji rozrywkowych, Prater oferuje również liczne kawiarnie i restauracje, gdzie można odpocząć i skosztować lokalnych specjałów. To miejsce łączy w sobie tradycję, rozrywkę i naturę. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem emocji towarzyszących wesołym parkom, czy po prostu chcesz cieszyć się otoczeniem zieleni, Prater z pewnością dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń podczas wizyty w Wiedniu. Był to świetny pomysł na zakończenie pobytu, pełnego wrażeń i pięknych widoków.

 

Stolica Austrii, to miasto pełne pięknej, zabytkowej i monumentalnej architektury. Historia miesza się tu z kulturą, sztuką, muzyką i pysznym jedzeniem. To jedna z tych stolic, które są blisko i w zasięgu kilkugodzinnej podróży. Nie ma się co zastanawiać! To idealne miejsce na długi weekend lub letni city break! Zdecydowanie polecamy!

10 miejsc w Wiedniu, które trzeba odwiedzić

Zamek Schönbrunn

To jedno z najważniejszych miejsc do odwiedzenia. Zamek otoczony jest pięknymi ogrodami, a wnętrza pełne są historycznych eksponatów. Można zwiedzić różne pomieszczenia, w tym apartamenty cesarskie.

Muzeum Historii Sztuki

Znane również jako Kunsthistorisches Museum, to jedno z najważniejszych muzeów sztuki na świecie.

Katedra św. Szczepana (Stephansdom)

To gotycka katedra, która jest jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Wiednia. Warto wejść do środka i podziwiać widoki z wieży.

Belweder

Pałac, który był letnią rezydencją księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Teraz mieści się tam galeria sztuki austriackiej XIX i XX wieku.

Opera Wiedeńska

Jedna z najważniejszych oper w Europie. Nawet jeśli nie planujesz uczestnictwa w przedstawieniu, warto zobaczyć piękną architekturę budynku.

Albertina

Muzeum sztuki mieszczące się w dawnej rezydencji księcia Alberta. Znajduje się tam imponująca kolekcja rysunków, grafik i fotografii.

Hofburg

Były pałac cesarski, obecnie siedziba austriackiego prezydenta. Można zwiedzić niektóre jego części, takie jak Skarbiec Narodowy czy Apartamenty Cesarza.

Wiener Prater

To ogromny park rozrywki, gdzie można przejechać się słynnym Wiedeńskim Kolejkarzem, cieszyć się atrakcjami i spacerować po terenach zielonych.

Stare Miasto (Innere Stadt)

Centralna i historyczna część Wiednia, gdzie znajdują się liczne zabytki, sklepy i restauracje. Starówka jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Dom Marynarza Hundertwasserhaus

Niezwykły budynek zaprojektowany przez artystę Friedensareicha Hundertwassera. Jego kolorowe i niekonwencjonalne formy przyciągają uwagę.

Czy warto zwiedzić Wiedeń?

Podczas pobytu w Wiedniu koniecznie należy odwiedzić wszystkie wymienione atrakcje, zabytki i muzea, by zrozumieć bogactwo kulturowe i historyczne tego niezwykłego miasta. Najważniejsze atrakcje i zabytki Wiednia z pewnością pozostaną na długo w pamięci zwiedzających jako niezapomniane przeżycia. Informacje o biletach i zwiedzaniu atrakcji w stolicy Austrii można znaleźć w lokalnych biurach turystycznych oraz na oficjalnych stronach internetowych poszczególnych atrakcji.

Zaplanuj swoją podróż do Wiednia w Austrii już teraz!

Sprawdź opcje atrakcji i zakwaterowania w Wiedniu!

TripNavigo to portal podróżniczy i poradnikowy. Przeczytaj recenzje z podróży, rekomendacje, znajdź hotel lub apartament, wynajmij samochód. Zaplanuj z nami swoją kolejną podróż!