Podróż do Oslo

Jak dotrzeć do Oslo? 

Do Oslo z Polski najlepiej wybrać się samolotem jednej z tanich linii lotniczych (WizzAir czy Ryanair). Bilety nie należą do drogich (my płaciliśmy za bilet w 2-strony, za osobę ok 500 zł, w czerwcu 2023 r.), być może ze względu na fakt, iż ceny w Norwegii należą do jednych z najwyższych w Europie. My wybraliśmy lot na lotnisko Oslo Lufthavn.

Apartament lub hotel w Oslo 

Ceny apartamentów nie są na szczęście tak wysokie. My znaleźliśmy apartament na AirBnb.com i zapłaciliśmy za niego ok 1400 zł, za 2 os. za 3 noce. Udało nam się znaleźć świetny apartament w dzielnicy Grünerløkka, niespełna 3 km od centrum Oslo. Polecam również przejrzeć oferty z Booking.com. Tutaj znajdziecie ciekawe apartamenty i hotele w Oslo.

Kilka podstawowych informacji o Oslo

  • Oslo zamieszkuje ok 640 tys. osób.
  • Miast posiada dobrze rozwiniętą sieć transportu publicznego – metro i tramwaje, jednak spokojnie pokonacie je pieszo.
  • Dla nas restauracje mogą być dość drogie (możecie zapłacić 300 PLN za obiad za 2 osoby), dlatego polecamy street food. Ciekawa i tania lokalizacja to Oslo Street Food (lokalizacja Google Maps w linku). Możecie tam zjeść nawet za 140 zł!).
  •  Z lotniska Oslo Lufthavn dostaniecie się do stacji centrum Oslo S pociągiem w 20 minut. Uwaga! Nie wybierajcie drogich linii FLY1/FLY2, ale tanią (jak na norweskie warunki;), zapłaciliśmy za 2 bilety w sumie 100 zł!) linię lokalną R12. Dogodne połączenie łatwo znajdziecie w Google Maps.
  • Zielone i ekologiczne miasto – zaskoczy Was ilość zieleni miejskiej, brak ruchu samochodów spalinowych (praktycznie wszędzie widać za to Tesle) i brak korków.
  • Latem długie dni sprzyjają zwiedzaniu. Spać położycie się jeszcze gdy będzie widno:)

Atrakcje w Oslo

Oslo oferuje turystom świetne muzea, ciekawą architekturę, atrakcje kulinarne. My skupiliśmy się na muzeach i architekturze i muralach) Z pewnością jednak znajdziecie tam również coś dla siebie. Poniżej nasza lista 13 miejsc w Oslo, które absolutnie musicie zobaczyć!

1. Ratusz w Oslo

Ratusz w Oslo, znany również jako Rådhuset, jest jednym z najważniejszych symboli miasta. Znajduje się nad brzegiem fiordu w centrum miasta i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Norwegii. Został zaprojektowany przez Duńczyka, Arnsteina Arneberga w stylu norweskiego neorealizmu. Budowę ukończono w 1937 r. Wnętrze Ratusza zdobione jest malowidłami i freskami. Imponująca jest Sala Błękitna Ratusza (Blåsalen), która jest salą bankietową i miejscem wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo (w Oslo zresztą znajduje się budynek Nobels Fredssenter – Muzeum Pokojowej Nagrody Nobla). Od strony wejścia, od ulicy Roald Amundsens, podziwiać możemy drewniane plaskorzeźby przedstawiające sceny z mitologii nordyckiej.

Ratusz w Oslo możecie odwiedzić bezpłatnie! Konieczne jest jedynie przejście odprawy bezpieczeństwa w niedługiej kolejce.

 

2. Opera w Oslo 

Budynek Opery w Oslo stanowi jedną z ciekawszych atrakcji architektonicznych stolicy Norwegii. Stało się to za sprawą dachu, na który możemy wejść – po schodach lub pochyłym dachu. Opera znajduje się tuż nad wodą, w dzielnicy Bjørvika. Budynek zaprojektowany przez Norwega Snøhetta został oddany do użytku w 2008 r. Z dachu Opery mamy do dyspozycji ciekawy widok na Muzeum Muncha i bibliotekę Deichman Bjørvika.

3. Dzielnica Grünerløkka

Grünerløkka to dzielnica Oslo położona nad rzeką Akerselva. Pełna jest ciekawych miejsc, klubów, restauracji i kawiarni. Znana jest także z ulicznych murali i graffiti. Graffiti odnjdziecie je przy ulicy Brenneriveien.

4. Telthusbakken i Damstredet

Malownicze, kolorowe drewniane domy, które nadają tej okolicy rustykalny urok. Wiele z tych budynków pochodzi z XVIII i XIX wieku. Te ciekawe drewniane domku znajdziecie tutaj.

5. Barcode

Dzielnica Barcode w Oslo wyróżnia się nowoczesną architekturą, składającą się z wysokich i wąskich budynków o charakterystycznym, prostokątnym kształcie. Ta unikalna estetyka sprawia, że Barcode jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Sąsiaduje ona z Muzeum Muncha.

6. Park Vigelanda 

Znany również jako Park Rzeźb Gustava Vigelanda, to jeden z najbardziej znanych i popularnych parków w Oslo.

Najbardziej ikonicznym elementem parku jest Monolit, ogromna rzeźba wykonana z jednego bloku granitu. Ma ona wysokość około 17 metrów i składa się z ponad 100 postaci ludzkich, które tworzą spiralę wokół centralnego punktu.

Park Vigelanda posiada także aleję rzeźb, która jest długim szlakiem, przy którym znajdują się liczne rzeźby, ukazujące różne aspekty życia i relacji międzyludzkich.

7. Katedra w Oslo 

Katedra Najświętszej Trójcy znajduje się w centrum Oslo i pochodzi z XVII wieku. Odbywają się tu takie uroczystości jak koronacje królów i pogrzeby członków rodziny królewskiej. Zwiedzanie Katedry jest bezpłatne. Sufit Katedry wykonany w całości z drewna zdobią interesujące freski, o motywach religijnych.

8. Muzea Bygdøy

Półwysep Bygdøy jest znany głównie z obecności wielu muzeów, które przyciągają zarówno turystów, jak i mieszkańców Oslo. W tym regionie znajduje się m.in. Muzeum Wikingów, Muzeum Fram, Muzeum Kon-Tiki i Norweskie Muzeum Ludowe. Oferują one fascynujące wystawy i prezentacje, związane z historią, kulturą i eksploracją. Na półwysep dostaniecie się jedną z lokalnych linii promowych z terminala w centrum Oslo – Aker brygge. Możecie też wyposażyć się w aplikację mobilną Ruter aby korzystać z lokalnego transportu.

Muzeum Fram

Jest to muzeum opowiadające historie norweskich (i nie tylko) wypraw polarnych, w tym na łodzi Fram (z norweskiego: „Do przodu”). W środku zobaczymy 2 oryginalne łodzie służące w trakcie wypraw polarnych a także wiele innych reliktów epoki i wyposażenia.

Muzeum Fram oferuje interaktywne wystawy, które pozwalają zwiedzającym na lepsze zrozumienie wyzwań i trudności związanych z życiem na statku podczas ekspedycji polarnych. Można zobaczyć repliki wyposażenia, odzieży i narzędzi używanych przez badaczy.

Norsk Maritimt Museum

Norweskie Muzeum Morskie posiada bogate kolekcje związane z historią i kulturą morską. Można tam zobaczyć modele statków, żagle, morskie instrumenty nawigacyjne, mapy, dokumenty, a także eksponaty związane z norweską żeglugą i rybołówstwem. Nam dzięku uprzejmości obsługi udało się zwiedzić je bezpłatnie (30 minut do zamknięcia!).

9. Rejs po fiordzie Oslo 

Jeżeli starczy Wam czasu, polecamy również 2-godzinny rejs po fiordzie Oslo. Wycieczkę możecie wykupić przed wypływem lub poprzez wcześniejszą rezerwację np. w aplikacji GetYourGuide.com. Koszt rejsu to w przeliczeniu na PLN ok 150 zł za osobę (w czerwcu 2023 r.)

10. Twierdza Akershus

Jeżeli starczy Wam czasu, polecamy również 2-godzinny rejs po fiordzie Oslo. Wycieczkę możecie wykupić przed wypływem lub poprzez wcześniejszą rezerwację np. w aplikacji GetYourGuide.com. Koszt rejsu to w przeliczeniu na PLN ok 150 zł za osobę (w czerwcu 2023 r.),

Twierdza Akershus ma długą historię sięgającą XIV wieku. Została zbudowana jako zamek obronny i służyła jako rezydencja królewska, a później jako twierdza obronna, więzienie i siedziba rządu. Twierdza znajduje się w zasadzie w centrum Oslo, nad brzegiem fiordu. Z tarasu widokowego macie doskonały widok na dzielnice Aker Brygge.

11. Aker Brygge

Aker Brygge znajduje się w centrum Oslo, niedaleko od Ratusza i Placu Rynkowego (Rådhusplassen). Zajmuje obecnie obszar, który był dawniej terenem przemysłowym i został przekształcony w nowoczesną i modną dzielnicę. Znajdziecie tam galerie handlowe, butiki, sklepy i restauracje, a także Muzeum Astrup Fearnley.

12. Zamek Królewski | Karl Johans gt.

Aker Brygge znajduje się w centrum Oslo, niedaleko od Ratusza i Placu Rynkowego (Rådhusplassen). Zajmuje obecnie obszar, który był dawniej terenem przemysłowym i został przekształcony w nowoczesną i modną dzielnicę. Znajdziecie tam galerie handlowe, butiki, sklepy i restauracje, a także Muzeum Astrup Fearnley.

13. Nasjonalmuseet

Nasjonalmuseet to główne muzeum sztuki w Norwegii, które znajduje się w imponującym budynku położonym w samym centrum miasta. W muzeum można zobaczyć dzieła słynnych norweskich artystów, takich jak Edvard Munch, Jacob Weidemann, Harald Sohlberg, a także międzynarodowych artystów, takich jak Pablo Picasso, Claude Monet czy Vincent van Gogh. To tutaj zobaczycie sławne na cały świat dzieło Krzyk. 

Czy warto odwiedzić Oslo?

Tak! Nie zastanawiajcie się, jeżeli lubicie nowoczesną architekturę, a nie lubicie ruchu samochodowego, to miasto czeka na Was;)

Zaplanuj swoją podróż do Oslo już teraz!

Sprawdź opcje atrakcji i zakwaterowania w Oslo!

TripNavigo to portal podróżniczy i poradnikowy. Przeczytaj recenzje z podróży, rekomendacje, znajdź hotel lub apartament, wynajmij samochód. Zaplanuj z nami swoją kolejną podróż!