Atrakcje i zabytki w Maladze, które musisz zobaczyć

Jak dotrzeć do Malagi?

Malagę zwiedziliśmy w trakcie naszego pobytu w Andaluzji. Recenzję całego pobytu i kompleksowe omówienie innych ciekawych miejsc w Andaluzji (Sewilli, Marbella, Ronda, Granada, Kordoba) możecie przeczytać tutaj.

Gdzie znaleźć nocleg w Maladze?

My korzystamy przede wszystkim AirBnb.com lub Booking.com – tutaj znajdziecie najciekawsze opcje noclegowe w Hiszpanii i Andaluzji.

Malaga – informacje podstawowe

Malaga, położona na wybrzeżu Costa del Sol, to urocze miasto w Andaluzji, połączenie bogatej historii, kultury i pięknych plaż. Malagę zamieszkuje ok 580 tys. mieszkańców. Poniżej kilka miejsc, które warto odwiedzić. Na zwiedzanie miasta możecie przeznaczyć 1 dzień.

Zamek Gibralfaro

Zamek Gibralfaro – lokalizacja Google Maps

Wejściówka razem z Alcazabą: 5,5 euro/1 os. Bilety nie wymagają wcześniejszej rezerwacji, choć byliśmy tam w końcu kwietnia. W sezonie dostępność może być niższa, dlatego warto zarezerwować bilety online, np. w GetYourGuide.

Zamek Gibralfaro to jedna z najbardziej charakterystycznych atrakcji Malagi. Jest to średniowieczna warownia położona na wzgórzu Gibralfaro, które wznosi się nad miastem, oferując wspaniałe widoki na okolicę oraz Morze Śródziemne. Zamek Gibralfaro został zbudowany w VIII wieku przez muzułmanów w celu obrony miasta Malaga. Zamek pełnił funkcję strategicznej fortyfikacji, a także służył jako siedziba wojskowa i miejsce rezydencji dla władców.
Zamek znajduje się na wzgórzu Gibralfaro, które wznosi się na wysokość około 130 metrów nad poziomem morza. Dzięki swojemu położeniu oferuje imponujące widoki na miasto Malaga, port oraz okoliczne góry i wybrzeże.

Zamek Gibralfaro jest przykładem architektury obronnej z czasów muzułmańskich. Składa się z potężnych murów obronnych, wież i baszt, które zostały wzniesione z kamienia i cegły. Wewnątrz zamku znajdują się również ruiny dawnej fortyfikacji oraz studnia.

Alkazaba w Maladze

Alcazaba w Maladze to zabytkowa twierdza i pałac, który jest jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. Alcazaba została zbudowana w VIII wieku przez muzułmanów, gdy Malaga była pod panowaniem kalifatu Kordoby. Była to część większego kompleksu obronnego, który obejmował również zamek Gibralfaro oraz mury obronne. Alcazaba to przykład architektury islamskiej z czasów średniowiecza. Składa się z serii fortyfikacji, wież obronnych, dziedzińców i ogrodów, które są otoczone wysokimi murami. Wewnątrz kompleksu znajdują się również pałace, fontanny i ozdobne ogrody. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Alcazaby są jej piękne ogrody i dziedzińce, które są ozdobione fontannami, kwiatami i kaskadami wody. W pałacach można również zobaczyć piękne mozaiki i zdobienia wykonane przez muzułmańskich rzemieślników.

Katedra w Maladze

Budowa katedry rozpoczęła się w XVIII wieku na miejscu dawnej meczetu, po tym jak Malaga została odbita spod panowania muzułmańskiego. Prace budowlane trwały przez wiele lat, a katedra została oficjalnie ukończona w XIX wieku. Katedra w Maladze to imponujący przykład hiszpańskiego baroku. Charakteryzuje się wysoką fasadą z dwoma potężnymi wieżami, które dominują nad panoramą miasta. Wnętrze katedry jest równie wspaniałe, z bogato zdobionymi kaplicami, ołtarzami i sklepieniami. Katedrę w Maladze – Catedral de la Encarnación de Málaga  – znajdziecie w tej lokalizacji Google Maps. Bilet najlepiej zamówić wcześniej przez internet. Cena za 1 os. wynosi 10 euro. Naprawdę warto!

Archibractwo Najświętszej Maryi Panny Araceli

Archibractwo Najświętszej Maryi Panny Araceli – Archicofradía de María Santísima de Araceli de Málaga  – lokalizacja Google MapsWstęp jest bezpłatny. Warto odwiedzić! To bractwo religijne działające w Maladze, które jest poświęcone kultowi Maryi, Matki Bożej Araceli.

Inne atrakcje w Maladze

Ponieważ dysponowaliśmy tylko jednym dniem na zwiedzanie Malagi, ominęło nas sporo ciekawych miejsc. Warto jednak przyjrzeć im się bliżej, jeżeli będziecie dysponować większą ilością czasu.
  • Muzeum Picassa (Museo Picasso): Malaga to rodzinne miasto słynnego artysty Pabla Picassa, więc muzeum poświęcone jego życiu i twórczości jest obowiązkowym punktem na mapie miasta dla miłośników sztuki.
  • Centrum Pompidou: Oddział słynnego muzeum sztuki współczesnej z Paryża, Centrum Pompidou w Maladze oferuje kolekcję dzieł sztuki z XX i XXI wieku.
  • Park Miejski (Parque de Malaga): Przyjemny park miejski, który oferuje ucieczkę od zgiełku miasta, z bujną roślinnością, fontannami i stawami.
  • Teatro Romano: Ruiny rzymskiego teatru znajdujące się w centrum miasta, które są pozostałością po starożytnych czasach Malagi.
  • Port Malaga (Puerto de Malaga): Spacer po porcie oferuje widoki na morze, a także możliwość skosztowania lokalnej kuchni w restauracjach i kawiarniach.

Czy warto odwiedzić Malagę w Hiszpanii?

Oczywiście, że warto! Malaga to dynamiczne miasto w sercu Andaluzji, które zachwyca swoją historią, kulturą i pięknymi plażami. Tutaj można zanurzyć się w bogactwie sztuki, odwiedzając muzea, w tym słynne Muzeum Picassa, spacerować po urokliwych uliczkach z widokiem na góry i morze, a także delektować się autentycznymi smakami kuchni andaluzyjskiej w licznych restauracjach i tapas barach. Nie zapomnij także o uroczym centrum historycznym oraz imponującym Zamku Gibralfaro, skąd rozciąga się przepiękny widok na miasto i wybrzeże. Malaga to prawdziwe połączenie tradycji i nowoczesności, które z pewnością zostawi niezapomniane wrażenia!

Zaplanuj swoją podróż do hiszpańskiej Andaluzji już teraz!

Sprawdź opcje atrakcji i zakwaterowania w jednej z wielu lokacji w Andaluzji!

TripNavigo to portal podróżniczy i poradnikowy. Przeczytaj recenzje z podróży, rekomendacje, znajdź hotel lub apartament, wynajmij samochód. Zaplanuj z nami swoją kolejną podróż!